• آخرین بروز رسانی : 1401/05/17

سوالات متداول

پلاسمای بهبودیافتگان کووید 19 چیست؟

پلاسما بخشی از خون می باشد و نقش محوری در حفظ ایمنی بدن دارد و در زمان حمله عوامل عفونی بیماری‌زا مثل ویروس کرونا به بدن، سیستم دفاعی بدن پادتن (انتی بادی) ترشح می کند.

28روز پس از بهبود فرد از بیماری، می توان این پلاسما ی حاوی انتی بادی را استخراج کرده و در درمان بیماران مبتلا به COVID-19 استفاده کرد.

آیا از پلاسمای بهبودیافتگان کووید-19 قبلاً در معالجه سایر بیماری ها و کووید-19 استفاده شده است؟

پلاسما درمانی قدمتی بیش از یک قرن دارد، در ۱۸۹۰ میلادی از این روش برای درمان بیماری دیفتری استفاده شده است، روشی که در دهه‌های اخیر برای درمان سارس، مرس و ابولا هم استفاده شده است و در حال حاضر پلاسمای بهبودیافتگان کووید-19 به عنوان یکی از روش‌های درمانی در عفونت COVID-19  استفاده می شود.  

پلاسمای بهبودیافتگان کووید- 19 چگونه عمل می کند؟

پلاسمای بهبودیافتگان حاوی پادتن (آنتی بادی) بر علیه عفونت کووید-19 می باشد. زمانی که این پلاسما به فرد مبتلا تزریق می شود به صورت منفعل سبب ایجاد ایمنی در فرد می شود تا زمانی که سیستم ایمنی بدن بیمار بتواند پادتن بر علیه این بیماری ایجاد کند.

آیا این پلاسما یک واکسن برای کووید-19 است؟

خیر- با توجه به این که این بیماری جدید است، واکسنی برای ان موجود نیست ولی تیم های تحقیقاتی در کل دنیا در حال پژوهش برای تولید واکسن می باشند.

اهداکنندگان چگونه شناسایی می شوند؟

اهداکنندگان بهبود یافته از کوید-19 از طریق بروشور، تراکت و اطلاع رسانی های سازمان انتقال خون فراخوان می شوند. البته فراخوان تلفنی از لیست بیماران بهبود یافته کووید19،که توسط معاونت درمان وزارت بهداشت در اختیار انتقال خون قرار گرفته است هم انجام می شود.

آیا اهدا کنندگان باید واجد شرایط اهدای خون نیز باشند؟

اهداکنندگان در زمان مراجعه توسط یک پزشک مصاحبه و معاینه می شوند . این اهداکنندگان باید واجد شرایط اهدای خون باشند.

چه کسانی این پلاسما را دریافت می کند؟

بیماران مبتلا به کووید-19 که با تشخیص پزشک معالج پلاسمای بهبود یافتگان برای ان ها تجویز می شود. 

چگونه این پلاسما ذخیره و مورد استفاده قرار می گیرد؟

این پلاسما را می توان در دمای کمتر از منهای 25 درجه بدون افت کیفیت به مدت دو سال نگهداری کرد و اگرچه اکنون این فرآورده اهدایی فقط به صورت پلاسما مصرف می شود ولی شرکت هایی حضور دارند که در این مورد پژوهش می کنند تا از این پلاسما ایمنوگلوبولین اختصاصی بگیرند.

چند بار در سال و با چه فاصله زمانی می توانم پلاسما اهدا کنم؟

36 بار در سال و در فاصله یک هفته و نهایتا 24 لیتر در سال اهدای پلاسما امکان پذیر می باشد.

آیا اهدای پلاسما عوارض جانبی دارد؟

خیر، با رعایت فواصل اهدا هیچ عوارضی برای اهداکننده ندارد و در واقع در اهدای پلاسما، اهداکننده از لحاظ خونی دچار کم خونی نمی شود و در فواصل منظمی می تواند پلاسما اهداکند.

اهدای پلاسما چه تفاوتی با اهدای خون کامل دارد؟

در اهدای خون، خون کامل از بدن جدا می شود ولی در اهدای پلاسما فقط قسمت پلاسمای خون اهدا می گردد و سایر اجزاء خون به بدن اهداکننده بازگردانده می شود.

پلاسمای اهدایی چگونه برای نجات جان انسان ها استفاده می شود؟

پلاسمای بدست آمده از روش آفرزیس برای بدست آوردن داروهای خاص به شرکت های پالایشگر ارسال می شود. این داروها به مصرف بیماران هموفیلی، بیماران با نقص سیستم ایمنی، بیماران سرطانی و ... می رسد. مهمترین دارو های مشتق از پلاسما عبارتند از: آلبومین، ایمنوگلوبولین تزریقی(IVIG)، فاکتور 9 انعقادی و فاکتور 8 انعقادی، واکسن های ضد کزاز، ضد هاری، ضد هپاتیتB و ... 

فرایند اهدای پلاسما چقدر زمان می برد؟

از ابتدای پذیرش تا ترخیص حدود 90 دقیقه زمان لازم است.

آیا اهدای پلاسما ایمن است؟

تمام مراحل اهدای پلاسما توسط ست های یکبار مصرف آفرزیس انجام شده و تمام مواد مصرفی آن صرفا برای هر اهدا کننده به صورت اختصاصی استفاده می شود. بنابراین شرایط اهدا کاملا ایمن  و استریل می باشد. 

آفرزیس به چه معنی است؟

آفرزیس یک روش اتوماتیک در تهیه فرآورده های خون بوده و روشی کاملا استریل است که خون اهداکننده بوسیله دستگاه خاص گرفته می شود و فرآورده های خونی که می تواند پلاسما، پلاکت یا گلبول قرمز باشد، به صورت مکانیکی جدا و جمع آوری شده و مابقی اجزای خونی به فرد اهداکننده بازگردانده می شود.

اهدای پلاکت چه مدت طول می کشد؟

از زمان ورود به مرکز تا ترخیص اهداکننده حدود سه ساعت زمان نیاز هست و زمان لازم برای اهدای پلاکت بین یک تا دو ساعت است.

آیا معیارهای واجد شرایط بودن اهدا کننده برای پلاکت و اهدا کنندگان خون یکسان است؟

اکثر معیارها یکسان می باشد ولی مصرف برخی داروها در اهداکننده، منع اهدای پلاکت بین  2 تا 14 روز دارد که پزشک در مصاحبه حتما از اهداکننده در مورد این داروها سوال می کند.

آیا پس از اهدای پلاکت، باز هم می توانم خون اهدا کنم؟

48 ساعت بعد از اهدای پلاکت با توجه به  مشاوره و معاینه پزشکی از داوطلب امکان اهدای خون هست.

آیا اهدای پلاکت ایمن است؟

بله اهدای پلاکت، مانند اهدای خون کاملا ایمن هست. در پلاکت فرزیس از ست های یک بار مصرف و در شرایط کاملا استریل استفاده می شود. 

چند بار در سال و با چه فاصله زمانی در سال می توانم پلاکت اهدا کنم؟

هر 48 ساعت یک بار و حداکثر دو بار در هفته می توان اهدای پلاکت کرد و به طور كلي در طول يك سال نبايد بيش از 24 بار اهدای پلاکت صورت گيرد.

پلاکت برای چه بیمارانی مصرف می شود؟

کلا در بیماران با اختلال انعقادی و کمبود پلاکت می توان از پلاکت فرزیس استفاده کرد ولی تزریق پلاکت برای برخی از بیماران اهمیت ویژه ای دارد که شامل موارد زیر هستند: بیماران مبتلا به سرطان خون، كم خوني ناشي از نقص عملكردي مغز استخوان، بیمارانی که پيوند مغز استخوان انجام داده و تحت درمان با داروهای سرکوب کننده ایمنی هستند، افراد تحت شيمي درماني یا رادیوتراپی، افرادی که بيماري خونريزي دهنده یا اختلالات انعقادي دارن،. بيماراني كه به پلاکت خون معمولی پاسخ نمی دهند یا دارای مقاومت پلاکتی هستند، كساني كه قرار است جراحی، به خصوص جراحي قلب باز انجام دهند.

کدام گروه های خونی می توانند پلاکت اهدا کنند؟

همه گروهای خونی می توانند اهدای پلاکت کنند.

آیا مراکز اهدا از لحاظ سلامت و مراقبت برای اهداکنندگان و کارکنان شما امن است؟

با توجه به رعایت دستورالعمل الزامات اجرایی بخش اهداکنندگان جهت پیشگیری از شیوع کرونا ویروس(nCoV-2019)/ کووید 19 و بخشنامه های مربوطه از جمله نامه شماره 5217/99/خ مورخ 99/03/24 در خصوص مدیریت ازدحام و نوبت دهی اینترنتی و دستورالعمل های واحد ایمنی بهداشت، اقدامات لازم انجام می پذیرد.

چه تمهیدات ویژه ای جهت ضدعفونی کردن مراکز در این دوره اجرا می شود؟

الزام به ضد عفونی سطوح، استفاده از ماسک توسط کارکنان و توزیع ماسک جهت داوطلبان در بدو ورود به مرکز اهدا، الزام به شستشوی دست ها توسط داوطلبان و تعبیه ملزومات آن و ضد عفونی دست ها، الزام به رعایت اصول پیشگیری و استفاده از وسایل حفاظت فردی توسط کارکنان، اقدام به تب سنجی کارکنان و داوطلبان، الزام به رعایت فاصله فیزیکی در مرکز اهدا

فاصله گذاری اجتماعی چگونه در مراکز اهدا رعایت می شود؟

ممانعت از استفاده از دو تخت اهدا در مجاور یکدیگر بصورت همزمان و تعویض ملحفه یکبار مصرف جهت هر اهداکننده، الزام رعایت فاصله فیزیکی در سالن اهدا و ممانعت از استفاده صندلی های مجاور و در نظر گرفتن فاصله فیزیکی بین آنها

آیا کارکنان مراکز اهدا از تجهیزات محافظ شخصی استفاده می کنند؟

نسبت به الزام رعایت اصول پیشگیری از کووید 19 و استفاده از وسایل حفاظت فردی مناسب برابر دستورالعمل ها و توزیع ماسک اقدام گردیده است.

مراجعه کنندگانی که ناقل ویروس هستند اما علائمی ندارند را چگونه شناسایی می کنید تا از ورودشان به مراکز اهدا جلوگیری شود؟

تعيين درجه حرارت مراجعه کننده با تب سنج، الزام به مطالعه راهنماهای موجود در محوطه برای بازشناسی افراد در معرض خطر و انصراف از اهدا

آیا در ایام قرنطینه می توانم خون اهدا کنم؟

بله. خروج از منزل جهت مراجعه برای اهدای خون جزء مواقع ضرورری مجاز برای خروج از خانه محسوب می شود. تمامی مراکز اهدای خون اين سازمان نيز با پيش بينی و رعايت همه ی توصيه های پروتکل های بهداشتی مقابله با کرونا آماده دريافت خون و فرآورده های خون از داوطلبين اهدای خون می باشد.

آیا می توانم با یک همراه به مراکز اهدا مراجعه کنم؟

مراجعه داوطلب اهدا با يک همراه ممنوع نيست و از ورود همراه جلوگيری نمی شود اما توصيه اکيد اين سازمان بر رعايت پروتکل های بهداشتی مقابله با کرونا است، لذا پيشنهاد می کنيم از به همراه آوردن همراه پرهيز نماييد.

آیا می توانم بدون نوبت گیری قبلی برای اهدا مراجعه کنم؟

بله. داوطلبين اهدای خون در ساعات پذيرش مراکز اهدا می توانند بدون نوبت قبلی نيز مراجعه نمايند. اما ما به داوطلبين اهدای خون توصيه می کنيم با گرفتن وقت قبلی ضمن صرفه جوييی در وقت خود مانع از ايجاد ازدحام در مراکز اهدای خون شوند.

اگر با کسی که در قرنطینه خانگی است در تماس بوده باشم آیا می توانم خون اهدا کنم؟

در صورت سابقه برخورد نزدیک با افراد دچار بیماری کووید19، معافیت یک ماهه جهت اهدای خون از زمان آخرین برخورد اعمال می گردد.

آیا شما در مراکزتان تست کووید- 19 انجام می دهید؟

تست انجام شده در مراکز اهدا تعيين و سنجش سطح پادتن اختصاصی ضد کرونا ويروس COVID-19  با کيت های اختصاصی می باشد. اين تست ها برای تشخيص بيماری کاربرد ندارند و فقط نشان دهنده وجود يا عدم وجود ميزان مورد نظر از پادتن اختصاصی ضد کرونا ويروس COVID-19  می باشند.

آیا از خون و پلاسمای اهدا شده برای کمک به بیماران مبتلا به کووید- 19 استفاده می شود؟

از بهبود يافتگان COVID-19  در مراکز اهدای پلاسما دارای مجوز، صرفا پلاسما دريافت می شود که با درخواست مراکز درمانی، جهت تزريق به بيماران مبتلا به اين بيماری تحت شرايط تعيين شده، در اختيار مراکز درمانی قرار می گيرد.

در صورتی که پس از اهدای خون علائم کووید-19 را احساس کردم، چه کاری باید انجام دهم؟

در صورت اهدای خون در دوره نهفتگی (کمون) بیماری ها و بروز بعدی علائم بیماری ها از جمله علائم بیماری کووید19(علیرغم عدم علائم در هنگام اهدای خون)، اهداکننده باید از طریق شماره تلفنی که در زمان اهدای خون در اختیار وی قرار گرفته است، موضوع را اعلام نماید که به این امر اطلاع رسانی تلفنی یا کال بک(CALL BACK) گفته می شود.

چرا باید خون اهدا کنم؟

انتقال خون و فرآورده های آن نجات دهنده زندگی بسياری از بيماران است.  همه روزه در سراسر جهان بسياری از افراد به خون و فرآورده های خونی سالم نياز پيدا می کنند. بارزترين مثال آن عبارت است از نياز به خون در حوادث و سوانح گوناگون نظير تصادفات رانندگی، سوختگی ها و اعمال جراحی نظير جراحی قلب باز . بعضی افراد نيز برای ادامه زندگی عادی خود به دريافت منظم خون يا محصولات آن نيازمندند مانند بيماران تالاسمی ماژور يا هموفيلی.
با وجود پيشرفت های وسيع در علم پزشکی هنوز ماده ای که بتواند به طور کامل جايگزين خون شود ساخته نشده است. بنابر اين برای درمان بيمارانی که به خون و فرآورده های آن نياز دارند لازم است از افراد داوطلب خون گرفته شود و پس از طی مراحل مختلف به مصرف بيماران برسد. از سوی ديگر هر فرآورده برای مدت زمانی محدود و مشخص قابل نگهداری است . مثلاً پلاکت در دمای  22  درجه سانتيگراد ، فقط تا  3  روز قابل نگهداری است.
همين محدود بودن مدت نگهداری خون و فرآورده های خونی باعث می شود نياز مراکز درمانی و بيماران به اهداکنندگان، دائمی و روزانه  باشد و در نتيجه اهدای خون در سطح جامعه نيز بايد مستمر باشد تا بتوان هميشه نياز بيماران به خون را تامين نمود و اهميت اهدای خون را دوچندان می کند. 
 

آیا خطری در اهدای خون وجود دارد؟

خیر، اهدای خون یک عمل کاملا بی خطر و ایمن می باشد، تمام داوطلبين اهدای خون پيش از اهدا مورد معاينه و مصاحبه پزشکی قرار می گيرند تا اين اطمينان حاصل شود که اهدای خون برای داوطلب و خون اهدا شده برای گيرنده ی آن هيچگونه مشکلی را ايجاد ننمايد. درطی  فرآيند اهدای خون حجم معينی از خون  دريافت می شود. دستگاه گردش خون به راحتی می تواند خود را با از دست دادن اين حجم از خون،  بدون آن که مشکلی برای بدن اهداکننده ايجاد شود، تطبيق دهد. 
 با این حال درصد اندکی از اهداکنندگان خون ممکن است دچار واکنش های خفیف ناشی از اهدای خون مانند سرگیجه،سبکی سر، درد و کبودی ناحیه ورود سوزن به بازو شوند که به آسانی قابل پیشگیری و درمان می باشد.
 

آیا دست چپ و راست در اهدای خون تفاوت دارد؟

رگ و بازويی از اهداکننده که برای انجام فرآيند اهدا انتخاب می شود در عمل تفاوتی ندارند. کارشناس خونگير با توجه به قضاوت و تجربه خود رگی را که مناسب تر تشخيص دهد، انتخاب می کند. هر چند در صورتی که رگ های هر دو بازو مناسب خونگيری باشند، به نظر داوطلب نيز توجه خواهد نمود.

آیا اهدای خون دردناک است؟

عمل خونگيری، فقط در زمان فروکردن سوزن به داخل پوست ناحيه بازو باعث ايجاد درد  و سوزش مختصر در همان ناحيه می گردد که آنی و گذرا می باشد؛ و در ادامه فرآيند درد و سوزشی وجود ندارد.

تعداد دفعاتی که می‌توانیم اهدای خون کنیم چقدر است؟

حداکثر تعداد مجاز اهدای خون در سال بسته به نظر پزشک اهدای خون و تمايل اهداکننده  برای مردان 4 بار در سال و برای زنان 3 بار در سال می باشد.

تفاوت حجامت با اهدای خون چیست؟

حجامت بعنوان يک روش درمان سنتی  از حدود 200 سال قبل از ميلاد مسيح مورد توجه جامعه بشری و اديان الهی و رهبران دينی بوده است و در دين مبين اسلام نيز اشاراتی بر اين دست آورد دانش بشری شده است . در اين عمل خون خارج شده از بدن دور ريخته می شود.  اما امروزه علم و دست آوردهای نوين دانش بشر در خدمت اين روش درمانی قرار گرفته اند ، بطوريکه می توان در افراد واجد شرايط اهدا  با اهدا يک واحد خون سالم و تهيه فرآورده های مختلف از آن جان چندين بيمار نيازمند به خون را نجات داد.

چرا موقع اهدای خون آزمایشات دیگر روی خون ما انجام نمی شود؟ (قند وچربی)

از آنجايی که  قند و چربی موجود در حجم خون اهدا شده در حدی نيست که تاثير قابل توجهی در گيرنده خون ايجاد کند، سنجش آن در خون اهدايی ارزشی ندارد. 

چرا در دفعات متوالی خون دادن, باز هم کارت شناسایی اهداکننده چک می شود؟

اهميت اطلاعات دريافتی از داوطلب در مصاحبه های قبلی و نتايج معاينه و آزمايش های غربالگری مراجعات قبلی، باعث حساسيت و اهميت فوق العاده شناسايی دقيق و صحيح هر داوطلب  پيش ازهر بار  اهدای خون می گردد.

چرا شخصی که حجامت کرده نمی تواند اهدای خون نماید؟

مطابق پذيرفته های علمی در همه جای دنيا انجام هرگونه عمل تهاجمی پزشکی و يا غيرپزشکی باعث عدم پذيرش موقت داوطلب برای اهدای خون می گردد. انجام عمل حجامت هم که در واقع نوعی فرآيند تهاجمی محسوب می شود باعث معافيت يک ساله داوطلب از اهدای خون می گردد. مبنا بر اين اساس استوار است که حتی انجام چنين عملی در يک مرکز بهداشتی درمانی باز هم ممکن است سبب ورود و انتقال عولمل بيماری زای خطرناک قابل انتقال از راه خون به بدن شخص گردد.

چه کسی نباید خون اهدا کند؟

در تزریق خون به بدن یک بیمار باید اطمینان یابيم که به او صدمه ای نمی زنیم و در عین حال سلامت اهداء کننده خون را نیز به خطر نمی اندازیم .  از این رو تمامی مراکز اهدای خون برای خون دادن شرایطی را در نظر می گیرند كه بعضی از این شرایط براي حفظ سلامت فرد اهدا کننده و برخی دیگر جهت حفظ سلامت گیرنده خون مي باشد. معافیت از اهدای خون ممکن است موقت یا دائم باشد. 

اگر خونی که می دهم قابل استفاده نباشد، دلیل آن به من گفته می شود؟

عدم قابليت مصرف دلايل متعددی دارد.
برای اطمینان از سلامت خون اهدا شده هر واحد خون اهدايي علاوه بر تعیین گروه خون و ارهاش، از نظر عفونتهای  هپاتیت B  ،هپاتیت C ، ویروس ایدز و سیفلیس آزمایش مي شود، اگر آزمایش مثبت گزارش شود در هر حال خون اهدایی مصرف نخواهد شد و اين يکی از موارد عدم مصرف خون اهدايی می باشد. حجم نامناسب، نشت از کيسه، ايجاد لخته و برخی موارد ديگر نيز باعث عدم مصرف می گردد. ولی عدم مصرف و يا علت آن به اهداکننده اطلاع داده نخواهد شد.
 

چه مدت طول می کشد تا کارت اهدای خون فرستاده شود؟

در گذشته برای همه ی اهداکنندگان کارت اهدای خون صادر و ارسال می شد. اما در حال حاضر تنها به افرادی که تقاضا کنند، کارت در مراجعه ی حضوری با همراه داشتن کارت شناسایی معتبر تحويل می گردد.

در اهدای خون چه مقدار خون گرفته می‌شود؟

در حال حاضر در همه ی مراکز اهدای خون کشور از کيسه های خون با گنجايش 450 سی سی استفاده می شود. اما با احتساب خون مورد نياز برای انجام آزمايشات غربالگری ممکن است تا نزديک به 500 سی سی خون از اهداکننده دريافت شود.

موارد معافیت دائم از اهدای خون چیست؟

برخی از موارد معافیت دائم  عبارتند از:
  • ابتلا به بیماریهای زمینه ای مانند: بيماريهاي قلبي – عروقي، بيماريهاي شديد ريوي و آسم
  • سکته مغزي
  • ديابت قندي وابسته به انسولين
  • سابقه ابتلا به  بيماريهاي عفوني مانند هپاتيت B،C،و ايدز
  • تزريق مواد مخدر 
در معافيت دائم فرد به لحاظ حفظ سلامت خود و يا گيرنده خون اجازه ندارد تا پايان عمر خون اهدا نمايد.
 

موارد معافیت موقت از اهدای خون چیست؟

برخی از موارد معافیت موقت عبارتند از:
  • ابتلا به بعضی از بیماریها مانند سرماخوردگی و آنفلوانزا
  • اقدامات دندانپزشکی اخیر حداكثر تا 72 ساعت
  • مصرف برخی داروها مانند آنتی بیوتیک ها ،آسپرین و... در یافت واکسن  
  • حالات خاص مانند: بالا و پائین بودن فشار خون، بارداری، شیردهی، سقط جنین 
  • داشتن برخی رفتارهای پرخطر مانند ارتباط جنسی حفاظت نشده، حجامت، خالکوبی، طب سوزنی و سوراخ کردن گوش 
در معافيت موقت، افراد موقتاً از اهداي خون معاف مي شوند يعني فرد در مراجعه فعلي خود نمي تواند خون اهدا نمايد ولي مي تواند پس از سپري شدن مدت زماني معين كه طول آن بسته به علت معافيت متفاوت مي باشد دوباره براي اهداي خون مراجعه نمايد.
 

روند اهدای خون چگونه است؟

در هنگام مراجعه به سازمان انتقال خون مراحل زير جهت اهداي خون انجام مي شود: 
 
مرحله ثبت نام:  در اين مرحله ابتدا جزوه هاي آموزشي مخصوص به اهداءکننده ارائه مي شود. بعد از مطالعه ي جزوه و تابلوهاي آموزشي، در صورتي که فرد شرايط اهداي خون را دارا باشد، با ارائه کارت شناسايي معتبر عکس دار (برای اهداکنندگان بار اول صرفا کارت ملی)  از او ثبت نام بعمل مي آيد.
 
مصاحبه و معاينه: در اين مرحله پزشك پرسش هايي را در زمينه سوابق پزشكي ، وضعيت فعلي و رفتارهاي شخصي مراجعه كننده مطرح مي نمايد و معاينه مختصري از او بعمل مي آورد. وزن ،فشارخون ، نبض و درجه حرارت اهداكننده اندازه گيري و ثبت مي شود و در انتها براي ارزيابي كم خوني ،آزمايش سنجش هموگلوبين خون صورت مي گيرددر صورتيكه اهدا كننده كم خون باشد مجاز به اهداي خون نخواهد بود لذا خانمهاي داوطلب  اهدا خون نبايد نگران كم خوني  پس از اهداي خون باشند زيرا پس از اهداي خون از اين نظر مورد بررسي قرار مي گيرند  اين مرحله از اهداي خون جهت حفظ سلامت فرد اهدا كننده و گيرنده ي خون ارزش بسياري دارد و با توجه به وجود دوره پنجره دقت و صداقت در پاسخ به اين سؤالات اهميت فوق العاده اي مي يايد .
 
مرحله خودحذفي محرمانه: تمامي اطلاعات كه از افراد دريافت مي شود كاملا" محرمانه خواهند ماند با اين وجود ممكن است آنها به دليل ترس يا احساس گناه از گفتن بعضي از حقايق يا رفتارهاي خود خودداري كنند به همين دليل در اين مرحله پرسشنامه اي به افراد داده مي شود كه در آن ازآنها پرسيده مي شود:"آيا فكر مي كنيد بهتر است پس از انجام خونگيري از خون شما براي بيماران استفاده شود يا خير ؟
در صورتي كه پاسخ استفاده نشود را انتخاب و برگه را به درون صندوق بياندازد به اين ترتيب خون دريافت شده از چرخه انتقال خون حذف مي گردد اين راهكار تأثير زيادي در افزايش ميزان سلامت خون گردآوري شده دارد.
 
مرحله خونگيري: ابتدا فرد روي تخت خونگيري قرار مي گيرد. با محلول ضدعفوني کننده ناحيه داخلي آرنج ضدعفوني مي شود و با استفاده از وسايل استريل، سوزن خونگيري را که به يک کيسه مخصوص متصل است به رگ ناحيه آرنج وارد مي کند. در آنجا تمامي وسايل مورد استفاده استريل و يکبار مصرف هستند بنابراين به هيچ وجه خطر آلودگي فرد را تهديد نمي کند. در هر اهداي خون حدود 450 ميلي ليتر ازخون  فرد گرفته مي شود يعني با هر اهداي خون فقط يک کيسه خون مي توان اهداء نمود. مدت زماني که طول مي كشد تا يك كيسه خون  به اندازه كافي پر شود حدود 5 تا 10 دقيقه است.
 
مرحله استراحت و پذيرايي:  پس از پايان خونگيري فرد به مدت 10 الي 15 دقيقه روي تخت استراحت مي کند و در خونگيري از اهداء کننده ي خون  مراقبت مي شود. معاينه، خونگيري و استراحت حدود 20 تا25 دقيقه طول مي کشد.
 

بعد از اهدای خون چه باید کرد؟

پس از اتمام خونگیری بازوی خود را چند دقیقه بالا نگه داشته و بر روی محل خونگیری فشار دهید، 
چند دقیقه در حالت درازکش و سپس نشسته استراحت کنید، بدن شما به اين زمان نياز دارد تا خود را با حجم خون اهدايي تطبيق دهد.
برای بلند شدن از روی تخت خونگیری از فشار بر بازویی که از آن خونگیری شده پرهیز نمایید، 
بلافاصله پس از انتقال به سالن پذیرایی  آب میوه و مواد خوراکی سبک مصرف نمایید،
با مسئول ترخیص جهت اندازه گیری مجدد تعداد نبض و میزان فشارخون همکاری بفرمایید،
چسب محل ورود سوزن را تا 4 ساعت برندارید،  
برای حمل کیف و وسایل خود، از بازویی که خونگیری انجام شده استفاده نکنید،
حداقل تا 1ساعت پس از اتمام فرآیند خونگیری از مصرف دخانیات خودداری نمایند،
تا 4 ساعت پس از اهدای خون از بلند کردن و حمل اشیائ سنگین با دستی که از آن خونگیری شده خودداری نمایید.
تا 24 ساعت پس از اهداي خون ورزش و فعاليتهاي بدني سنگين انجام ندهيد (پياده روي مانعي ندارد)
 

داشتن گروه خونی نادر به چه معناست؟

بيشتر مردم با گروه های خونی رايج ABO آشنا هستند . اما گويچه های سرخ انسان به گروه های فرعی تر بسيار بيشتری قابل تقسيم هستند که شيوع برخی از آن ها بسيار اندک و اهميت آن ها بسيار بالاست. 
اگر گروه خونی فردی در بین یک جمعیت ۱۰۰۰ نفری مشابه داشته باشد، این فرد دارای گروه خونی نادر است و اگر گروه خونی فردی در بین ۱۰ هزار نفر، ۱۰۰ هزار نفر یا یک میلیون نفر دارای مشابه باشد، آن فرد دارای گروه خونی بسیار بسیار نادر است. گروه خونی بمبئی يکی از معروف ترين آن هاست.
 

اهدای خون چقدر زمان می برد؟

مدت زماني که طول مي كشد تا يك كيسه خون  به اندازه كافي پر شود حدود 5 تا 10 دقيقه است.

آیا با اهدای خون امکان ابتلا به بیماری ایدز وجود دارد؟

خير. استفاده از وسايل استريل يکبار مصرف باعث ايجاد اطمينان از عدم امکان انتقال عوامل عفونی به  اهداکننده می گردد.

چه آزمایشهایی بعد از اهدای خون بر روی خون اهدا شده انجام می‌شود؟

برای اطمینان از سلامت خون اهدا شده هر واحد خون اهدا يي علاوه بر تعیین گروه خون و ارهاش، از نظر عفونتهای  هپاتیت B  ،هپاتیت C ، ویروس ایدز و سیفلیس آزمایش مي شود، در برخی مناطق آزمايش بررسی از لحاظ ويروس HTLV نيز انجام می شود.

چرا طی مراحل معاینه و انتخاب اهدا کننده سؤالات شخصی پرسیده می شود؟

داشتن برخی رفتارهای شخصی پرخطر مانند ارتباط جنسی حفاظت نشده، حجامت، خالکوبی، طب سوزنی و سوراخ کردن گوش سلامت خون اهدايی را به خطر می اندازد. به همين دليل بسيار مهم است که پزشک مصاحبه کننده برای تصميم گيری در خصوص اجازه به اهدای خون و يا معافيت داوطلب،  از سابقه ی اين گونه رفتارهای داوطلب اهدای خون آگاه شود.

افراد در چه بازه سنی مجاز به اهدای خون هستند؟

سن مجاز برای اهدای خون از 18 تا 65 سال می باشد. در پاره ای موارد با نظر پزشک معاینه کننده ممکن است برخی داوطلبین بالاتر از 65 سال نیز مجاز به اهدای خون شوند. 

آیا مصرف آنتی بیوتیک ها مانع از اهدای خون می شود؟

مصرف آنتی بيوتيک باعث معافيت موقت داوطلب از اهدای خون می گردد. طول زمان معافيت بسته به نوع داروی مصرفی متفاوت است.

آیا فشار خون بالا/ پایین مانع از اهدای خون می شود؟

فشار خون بيشينه (سيستوليک) قابل قبول برای اهدای خون حداقل 90 و حداکثر 180ميلی متر جيوه و فشار خون کمينه (دياستوليک) حداقل 50 و حداکثر 100ميلی متر جيوه می باشد.

چه مدت طول می کشد تا خون اهدا شده جایگزین شود؟

حجم از دست رفته خون  طی 48 ساعت و حجم  گويچه های سرخ طی 4 هفته جبران خواهد شد.

نتیجه مثبت کاذب به چه معناست؟

در حوزه آزمايشگاهی مثبت کاذب  به مواردی  اطلاق می شود که نتيجه آزمايش غربالگری اوليه " واکنش پذير" بوده اما نتيجه آزمايش های دقيق تر بعدی منفی بوده است. آزمايش مثبت کاذب دليل بر وجود بيماری در فرد نيست و بنا به نتايج آزمايش های تکميلی انجام شده، شخص از لحاظ بيماری مورد نظر سالم است.  اما مطابق قوانين فعلی سازمان انتقال خون ايران، خون اهدا کننده با نتيجه آزمايش" مثبت کاذب " را نمی توان به بيماران تزريق نمود؛ حتی اگر نتيجه آزمايش های بعدی منفی باشد .
وظيفه سازمان انتقال خون اطمينان از تامين خون سالم برای تمام بيماران می باشد و بهترين استاندارد ايمنی زمانی بدست می آيد که منحصراً اهداکنندگانی که هميشه نتيجه آزمايش های آنها از نظر وجود عفونت ها منفی بوده است، مورد پذيرش قرارگيرند. بنابراين، به عنوان يک احتياط ايمنی برای بيماران دريافت کننده خون، اهداکنندگان با نتايج آزمايش "مثبت کاذب" گرچه بيمار نمی باشند ولی برای هميشه از اهدای خون معاف می شوند.
با اين وجود، اين افراد  می توانند در صورت تمايل همچنان با تشويق افراد سالم و واجد شرايط جامعه به اهدای خون،  نقش مهمی در تهيه خون سالم برای بيماران نيازمند به خون ايفا نمايند
 

به چه دلایلی در لیست سیاه اهدای خون قرار گرفتم و آیا امکان حل این مشکل وجود دارد؟

اين اتفاق دلايل متعددی دارد. برای اطلاع از امکان بازگشت لازم است به  مرکز اهدای خونی که در آن جا خون خود را اهدا کرده ايد مراجعه نماييد.

به چه دلیل در یک شهر از اهدای خون معاف هستم و در شهر دیگر می توانم خون اهدا کنم؟

اين موضوع به عدم اتصال برخط سراسری همه ی اطلاعات اهداکنندگان در سازمان انتقال خون ايران مربوط است. به غير از موراد قطعی های موقت سيستم های شبکه اينترنتی، موارد معدودی مشکلات ساختاری نيز همچنان وجود دارد که با تلاش و پيگيری های کارشناسان اين سازمان، در حال حاضر اين موارد  بسيار محدود شده اند و اميدوار هستيم با ارتقای  برنامه های نرم افزاری مورد استفاده در سازمان، به زودی شاهد رفع کامل آن باشيم.