• آخرین بروز رسانی : 1401/05/17

واحد اهداکنندگان

 

مراجعه به یک پایگاه انتقال خون 
در بدو ورود به یک پایگاه انتقال خون اولین چیزی که جلب توجه میکند تابلوها وپوسترهای متعدد آموزشی است که بر در و دیوار پایگاه نصب شده اند تا به شما اطلاعات کافی را ارائه دهند.
پذیرش ( ثبت نام ) 
پس از ورود به پایگاه ابتدا شما به واحد پذیرش راهنمایی می شوید . در این بخش ممکن است بروشورهایی به شماارائه شده واز شما خواسته شود که بروشور ها وتابلوهای نصب شده بر دیوار را مطالعه کنید . با مطالعه این تابلو ها وبروشورها شما اطلاعاتی در باره شرایط اهدای خون وموارد معافیت از اهدای خون بدست می آورید . بنابراین در صورت نداشتن هریک از شرایط اهدای خون ویا داشتن یکی از موارد معافیت از اهدای خون خود صرف نظر کنید ودر صورت لزوم با پزشک اهداکنندگان مشاوره نمایید . اما در صورتیکه خود را واجد شرایط دانسته وبخواهید خون اهدا کنید ضمن در خواست ارائه کارت شناسایی معتبر ( کارت ملی ) مشخصات شما پرسیده شده وثبت می شود 
مصاحبه ومعاینه پزشکی 
در این مرحله پزشک پرسشهایی را در مورد سوابق پزشکی و وضعیت فعلی و رفتارهای شخصی شما مطرح میکند ومعاینه مختصری از شما بعمل می آورد . سپس یک تست سریع جهت بررسی کم خونی احتمالی ( تست هموگلوبین ) توسط پزشک انجام می گیرد. این مرحله از اهدای خون از نظر حفظ سلامت شما وگیرنده خون شما، ارزش بسیاری دارد بنابراین دقت وصداقت در پاسخ به این سوالات ضروری است. 
خود حذفی محرمانه 
تمامی اطلاعاتی که از شما دریافت می شود وپاسخ هایی که شما می دهید ، کاملا محرمانه خواهد ماند . با این وجود ممکن است شما به هر دلیلی از گفتن بعضی از حقایق یا رفتارها ی خود ، خودداری کنید . به همین دلیل در این مرحله پرسشنامه ای به شما داده می شود که در آن از شما پرسیده می شود ً آیا فکر می کنید پس از انجام خونگیری از خون شما برای بیماران استفاده شود یا خیر ؟ این بار شما هیچ معذوریتی ندارید . در صورتیکه بدانید به خاطر انجام رفتارهای پر خطر ممکن است خون شما سالم نباشد در کمال اطمینان و با خاطری آسوده پاسخ مصرف نشود را انتخاب وبرگه را به درون صندوق ویژه بیاندازید . این راه کارکه تاثیر به سزایی در افزایش ضریب ایمنی خون های گرد آوری شده دارد رابه اصطلاح ً خود حذفی محرمانه ً می نامند. 
خونگیری 
•    در صورت داشتن شرایط اهدای خون شما به اتاق خونگیری راهنمایی می شوید. 
•    یک خونگیر آموزش دیده ناحیه داخل آرنج تان را با محلولهای پاک کننده تمیز وضد عفونی می نماید. 
•    خونگیرآموزش دیده سوزن استریل را که به یک  کیسه مخصوص متصل است وارد ورید شما می کند . همه وسایل مورد استفاده استریل ویکبار مصرف است ، بنابراین به هیچ وجه خطر آلودگی شما را تهدید نمی کند . یک واحد خون ( حدود 450 سی سی ) از شما در یافت می شود. 
استراحت وپذیرایی 
پس از پایان خونگیری لازم است به مدت 15- 10 دقیقه همچنان روی تخت استراحت نمایید . در این مدت خونگیر از شما مراقبت کرده وسپس شما را جهت پذیرایی باآب میوه وشیرینی راهنمایی خواهد کرد . ضروری است تا 24 ساعت از وارد کردن فشار وحمل بار سنگین با دستی که از آن خونگیری شده وانجام ورزش وفعالیتهای سنگین مانند کار در ارتفاعات، هدایت هواپیما، رانندگی با وسایل نقلیه سنگین ، جرثقیل وغواصی وشناو... خودداری کنید. 
با ارایه بروشور مربوطه وضمن ارایه توصیه های پس از اهدای خون، از شما در خواست می شود تا درصورت بروز علایم مربوطه به هرگونه بیماری عفونی در طی روزهای آینده یا اعلام هرگونه سوابق پزشکی فراموش شده نظیر سابقه مصرف دارو مراتب را به شماره ای که در پشت برگه ثبت نام وجود دارد ( تلفن 32866111) اطلاع دهید.